Norvegijos Sveikatos apsaugos ministerija įsteigė visiškai atskirą priklausomybių medicinos specialybę

2012-07-03
Norvegija tapo pirmąja šalimi Europoje, kuri 2012 m. birželio 22 d. įsteigė atskirą priklausomybių medicinos (addiction medicine) specialybę. Ši specialybė įgyjama gavus medicinos studijų diplomą per 5 gydytojo rezidentūros akredituotose sveikatos priežiūros įstaigose metus. Jos metu gydytojas išmoksta ambulatorinio ir stacionarinio priklausomybių gydymo, abstinencijos būklių valdymo, psichosocialinės pagalbos, farmakoterapijos opioidiniais vaistiniais preparatais įgūdžių. Vieneri metai privalomai skiriami psichiatrijai, o kiti vieneri metai - pasirinktinai darbui bendrosios praktikos gydytoju arba atlikti mokslinį darbą.
Pagrindinis motyvas įsteigti atskirą priklausomybių medicinos specialybę, buvo Norvegijos priklausomybių medicinos asociacijos ir kitų medicinos specialistų asociacijų įsitikinimas, kad šios specialybės medicinos gydytojas bus geriau pasiruošęs teikti kokybiškesnes ir efektyvesnes paslaugas, nei šeimos gydytojai ir gydytojai psichiatrai.
Pacientų, sergančiųjų priklausomybe nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų yra daug. Šiems pacientams atkryčiai yra itin dažni. Todėl dažnai jiems reikia specifinių atkryčių prevencijos priemonių, taip pat ir infekcinių ligų, tokių kaip ŽIV, virusinio hepatito C, prevencijos ir valdymo. Šios kategorijos pacientams taip pat dažnai steigiamos specializuotos gydymo įstaigos.
Lietuvoje priklausomybių sindromo diagnostikos ir gydymo klausimai priskiriami gydytojo psichiatro kompetencijai. Tuo tarpu, Latvijoje egzistuoja rezidentūroje įgyjama atskira nuo psichiatrijos gydytojo narkologo specialybė.